Er det påbudt å ha dykkerflagg på båten, når man har dykkere under vann?
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Dykkerflagg
Collapse
X
-
Sv: Dykkerflagg
http://www.scubastore.com/scuba-divi...alfa-flag/36/p
Billig forsikring. Det er kjipt å oppleve uaktsom båttrafikk og enda kjipere når du ikke har noe flagg å vise til.
Dessuten vil flere lære hva alfa-flagget betyr hvis det blir mere brukt, som er positivt for alle dykkereolice:
Comment
-
Sv: Dykkerflagg
Jeg synes dette er en stor fordel, om det er påbudt vet jeg ikke. Siden jeg har vært meget aktiv i båtmiljøet så har jeg sett flere skumle tilfeller, ved uerfarne og uvitende båtførere. Tro det eller ei, men det er noen som tror at hvis man har heist opp flagget, så: "kanskje dem trenger hjelp? Stikker bortom og spør".
Eller at man rett og slett ikke bryr seg om flagget og holder samme kurs og nesten stryker inntil dykkerbåten.
Så hvis fler får opp flagget og gjerne sier ifra hvis det er noen som "kommer bortom", opplyse om at dette er et "dykkerflagg" og at det bes om at det holdes god avstand og vises hensyn. + at flere og fler tar båtførersertifikatet(gudskjelov) så vil det forhåpentligvis bli færre skumle situasjoner om uvitende båtførere.olice: Så det er en stor fordel å ha en ombord som kan passe på andre båter i tillegg til andre oppgaver.
-MathiasFølger av DIN-standarden.
Diving
In
Narvik
-Standard
Comment
-
Sv: Dykkerflagg
Til kapittel XIII Operasjonelle krav
Til § 106 - Generelt
Når dykker er nede må dette markeres med det internasjonale signalflagg «A». (Bokstavsignalet «Jeg har en dykker nede». «Hold godt klar og gå med sakte fart»).
Flagget skal vises som en skjerm og skal være minst en meter bredt ved stangen. Om natten skal flagget være opplyst.
Velges bredden ved stanga lik 100 cm, blir målene:
http://www.arbeidstilsynet.no/artikkel.html?tid=78641PADI IDC Staff Instructor hos http://wedivepattaya.com/
Comment
-
Sv: Dykkerflagg
Sjøveisreglene, Regel 42, Hvis man ønsker å gjøre andre fartøy oppmerksom på at man har dykker nede, ooog vil at de skal holde avstand, ja da heiser man "A":
Det er jo i egen interesse og sikkerhet at man flyr flagget, påbudt iflg sjøveisreglene er det ikke så vidt jeg skjønner
Regel 42. Passering av dykkerfartøy Når et fartøy markerer med det internasjonale signalflagg « A » eller tilsvarende merket skjerm (« Jeg har en dykker nede. Hold godt klar og gå med sakte fart »), at dykker eller froskemann er nede, skal andre fartøy passere med forsiktighet, og maskindrevne fartøy skal om mulig stoppe maskinen.
Comment
-
Sv: Dykkerflagg
Originally posted by Tor87 View Posthttp://www.scubastore.com/scuba-divi...alfa-flag/36/p
Billig forsikring. Det er kjipt å oppleve uaktsom båttrafikk og enda kjipere når du ikke har noe flagg å vise til.
Dessuten vil flere lære hva alfa-flagget betyr hvis det blir mere brukt, som er positivt for alle dykkereolice:
PADI IDC Staff Instructor hos http://wedivepattaya.com/
Comment
Comment